Marie Kučerová
– Ikona dačické muzeologie

obrázek - Mgr. Marie Kučerová Dačické muzeum je již mnoho let neodmyslitelně spjato se jménem Mgr. Marie Kučerové. Neobyčejně všestranně nadaná ředitelka vedla naše malebné muzeum bezmála 35 let a právem patří na piedestal slávy dačického muzejnictví po boku PhDr. Františka Křížka a PaedDr. Bohuslava Vaška.

Marie Kučerová prožila své mládí v Dolních Němčicích, které jsou pro ni dodnes srdeční záležitostí. Po úspěšném dokončení studií na dačickém gymnáziu nastoupila na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvovala obor historie. Po studiích působila v Muzeu Vysočiny. Od roku 1985 se stala ředitelkou Městského muzea a galerie v Dačicích. Rovněž působí jako aktivní člen výboru Spolku přátel muzea v Dačicích a je členkou redakční rady Dačického vlastivědného sborníku. Za své působení zde v Dačicích připravila pro muzejní návštěvníky téměř 320 výstav, nemalé množství publikací zabývajících se regionální historií a bezpočet kulturních akcí, díky kterým se naše město stalo vyhledávaným cílem nejednoho návštěvníka. Její zápal pro tuto neobyčejně krásnou práci je takřka nepřehlédnutelný a zanechá spousty dojmů a vzpomínek i v nás samotných.

Jak tomu již bývá, uplyne doba, kdy povinnosti pracovní budou nahrazeny povinnostmi rodinnými. Co může být krásnějšího pro člověka, který své práci věnoval kus svého života a hlavně svého srdce, když si může s pocitem pečlivě odvedené práce užívat zaslouženého odpočinku v objetí milujících vnoučat.

Paní ředitelka tak předala pomyslné muzejní opratě zase dále. Vybudovala pevné základy pro další muzejní práci, na kterých lze dále stavět. Za celý kolektiv bych jí tímto chtěl poděkovat za vše, co pro muzeum a Dačice za svůj život udělala.

Naše Majka byla, je a vždy bude patřit k nejvýraznějším osobnostem dačického kulturního života. I pro mne zůstane věčnou inspirací, protože vím, že v této pracovně byla laťka nastavena velmi vysoko.

Bc. Martin Rychlík