Dačická muzejní noc 2012

VII. Muzejní noc V sobotu 19. května 2012 proběhla v dačickém muzeu již sedmá „muzejní noc“. Poprvé se do muzejní noci zapojilo i soukromé Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích, které umožnilo také volný přístup do expozice.

Muzejní noc zahájili na nádvoří zámku vystoupením mladí dačičtí muzikanti z Hudby z Marsu Revajvl. Škoda, že za malého zájmu posluchačů, protože provedení jejich skladeb je stále preciznější a mohou se jistě srovnávat s řadou jiných hudebních těles v tomto žánru. Možná nižší návštěvnost způsobilo právě probíhající utkání našich hokejistů se slovenským týmem na mistrovství světa.

Prohlídky s Divadelním souborem Tyl a Tyláček neměly chybu. Nesly se letos pod heslem „Mezi exponáty s úsměvem“ a myslím, že o úsměvné situace a žertovné herecké ztvárnění nebyla nouze. Jednotlivé scénky se vázaly např. k pověsti o vzniku názvu Dačice, další přiblížila nález velkého pokladu v Dačicích. Stížnost občanek u dačického soudu připomněla pravomoci dačického soudu. Jakýsi konkurz na příslušnice cechu lazebnického byl upomínkou bohaté řemeslné a cechovní činnosti ve městě. Snad jediná vážnější scénka připomněla založení „Mariánské opatrovny“ ve městě. Zato kurs vaření Magdalény Dobromily Rettigové se nepochybně vydařil a návštěvníci se při něm velice bavili, jako i při závěrečné ukázce kuchařské zručnosti našich současných hospodyněk.

Prohlídky byly opět v divadelní režii paní Naděje Jahelkové, která vypracovala precizní scénář doplněný i výstižným výběrem doprovodné hudby.

V I. patře muzea se konal další doprovodný program, především k probíhající výstavě fotografií Jana Říhy. Odhadem se přišlo podívat na VII. Dačickou muzejní noc něco přes sto návštěvníků.

Stejně jako v předchozích letech byla Dačická muzejní noc součástí Festivalu muzejních nocí, pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR v roce 2012.