Josef Prodělal: Fotografie

obrázek - Josef Prodelal

Výstava k 65. narozeninám třebíčského autora

Slavnostní zahájení v sobotu 15. září 2012 v 16 hod.

Výstava bude otevřena do 17. října 2012
denně kromě pondělí 9-12, 13-16 hod.

Josef Prodělal se narodil 15. listopadu 1947 ve Vacenovicích, malé obci nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou. První zážitky týkající se fotografování spadají do jeho patnácti let, kdy dostal první fotoaparát a současně ho starší a zkušenější soused zasvětil i do tajů práce v černé komoře. Jeho prvními pokusy byla snaha o zachycení podoby těch nejbližších, kamarádů a okolní krajiny. K tomu se postupně přidružila i touha dělat stále lepší a lepší fotografe, což v té době podmiňoval především vlastnictvím lepšího vybavení.

Opravdovým zlomem a začátkem cesty k profesionalitě bylo absolvování Institutu výtvarné fotografie, odkdy začal přemýšlet nejen o formě, ale především o obsahu svých prací. Tím odstartoval i třídění svých snímků do různých cyklů, kterých je do současné doby opravdu požehnaně. Jedním z prvních bylo Zemědělství, neboť právě k němu měl nejblíže. S trochou nostalgie se k tomuto souboru jako k černobílé prvotině vrací a proto ji zařadil na začátek tohoto katalogu. Další cykly, které autor pojmenoval Fauna, Portrét a Obrazy, nejsou na rozdíl od úvodního zatím uzavřeny, stejně jako dosud nepublikované soubory Architektura, Keramika, Krajina, Flóra, Stromy, Vchody, Zátiší a Proměny světla.

Josef Prodělal: Fotografie
Z toho je zřejmé, že tvůrčí záběr i záměry Josefa Prodělala jsou opravdu široké a co je nejdůležitější, nic z toho není druhořadé a všechno, co jmenovaný autor dělá, nepostrádá kvalitu, na jakou jsme si v průběhu uplynulých desetiletí zvykli. Je zřejmé, že jedním z předpokladů kvalitních výsledků je kvalitní přístrojové vybavení, což zdaleka neznamená jen používání špičkové digitální zrcadlovky s několika značkovými objektivy. Tu postupně doplnil počítač se speciálním programem, skener, tiskárna s šířkou 60 cm, různobarevná pozadí, světelný park a další příslušenství. To všechno najdou nejen kolegové, ale především zákazníci v ateliéru Josefa Prodělala, který má v areálu kanceláří nad třebíčským zámeckým parkem. Právě tam tráví většinu času, tam vznikají mnohé reklamní a portrétní fotografie, tam připravuje materiály pro ofsetový tisk a tam dostávají jeho (i cizí) fotografie definitivní podobu.

Z tohoto výčtu vyplývá, že v průběhu let se Josef Prodělal stal profesionálním fotografem, což nebyla právě jednoduchá cesta. Této skutečnosti předcházela dlouhá řada kolektivních i autorských výstav a soutěží, zisk téměř čtyřiceti cen a čestných uznání a práce na desítkách obrazových publikací.To vše bylo korunováno zastoupením v soukromých sbírkách i ve sbírkách Muzea Vysočiny v Třebíči, vydáním knihy fotografií Živá krása přírody a členstvím v Unii výtvarných umělců České republiky a Sdružení výtvarných umělců Vysočiny, pod jejichž záštitou se každoročně zúčastňuje dalších výstav. Zde uvedený výčet dostatečně dokládá skutečnost, že autor tohoto katalogu nemačká spoušť svého canonu jen automaticky, ale dokázal kvalitní řemeslo povznést na umění.
Sysel Dívčí pohled Dekorace Obraz Portrét Fauna