Výstava obrazů dačického rodáka RNDr. Vladimíra Tůmy

obrázek - RNDr. Vladimír Tůma V závěru října se v dačickém muzeu a galerii představí svými olejomalbami a krásnými pastely dačický rodák RNDr. Vladimír Tůma, kterého jistě řada Dačických dobře zná, i když již řadu desetiletí žije a působí v Jindřichově Hradci.

Profesně učitel a v posledním období dlouholetý ředitel Střední odborné zemědělské školy v J. Hradci se řadu let věnuje malbě. S prvními počátky kresby a malby se seznámil u svého tatínka – dačického učitele a výtvarníka. Ve studiu malby potom pokračoval během studií na Přírodovědecké fakultě v Brně, kde navštěvoval dvouletý kurz domu umění v Brně u akademické malířky Železníkové.

Aktivní malířské tvorbě se začal věnovat až v roce 1983. Od tohoto roku se pravidelně zúčastňoval výstav. Zároveň navštěvoval od poloviny osmdesátých let plenéry na Šumavě, vedené akad. malířem M. Konrádem. Od té doby se také účastnil řady kolektivních, ale i samostatných výstav. V dačické galerii jsem jeho práce mohli vidět naposledy v roce 1989, ještě v prostorách františkánského kláštera.

Vladimír Tůma představuje na výstavě díla zachycující Dačicko, Jindřichohradecko a Třeboňsko. Využívá techniku kresby, pastele, akvarelu i olejomalby. Soustřeďuje se na scenérii krajiny a vesnic, vyhledává náměty zachycující atmosféru typické krajiny, rybníků a vesnických staveb. Stranou neponechává ani kompozice květin.

Prodejní výstava Vladimíra Tůmy: Obrazy z mého kraje bude otevřena do 25. listopadu 2012, v říjnu denně kromě pondělí 9-12, 13-16 hod. a v listopadu od úterý do pátku 9-12, 13-16 a o nedělích 13-16 hod.


Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v sobotu 20. října 2012 v 15 hodin.