Vánoční výstava - Kouzlo krajky


Kouzlo krajky - Vánoční výstava


Krajková nádhera v muzeu

Letošní vánoční výstava „Kouzlo krajky“ v dačickém muzeu a galerii se nese v poněkud jiném duchu, než jsme zvyklí, ale věřím, že návštěvníky potěší stejně jako ty předchozí.

Pojem krajka je velice široký a zahrnuje jak krajku šitou, pletenou, háčkovanou, síťovanou, tak i frivolitkovou a paličkovanou. Dačická výstava přináší ojedinělou kolekci prací především v oblasti paličkované krajky, okrajově je zastoupeno síťování a frivolitkování.

Paličkovaná krajka se podle archivních zmínek objevila na našem území v polovině 17. století v souvislosti se jménem belgické šlechtičny Magdaleny Grambové, která se až jako vdova po správci potštejnského panství Kašparu Grambovi usadila v městečku Vamberk a pod Orlickými horami tak začala šířit paličkování a krajkářství.

Paličkovaná krajka již od svých počátků nacházela uplatnění při ozdobě oděvů, jako doplněk interiérů šlechtických sídel, později potom našla cestu i k širším vrstvám obyvatelstva. Vzniká křížením a uvazováním volných nití navinutých na dřevěných paličkách podle předem navrženého vzoru, který je připevněn na podušce neboli herduli. Materiálem pro výrobu krajek je nejčastěji bavlna či hedvábí, ale i zlaté a stříbrné nitě.

Výstava byla převzata od Městského kulturního střediska v Třebíči a měla svou premiéru ve výstavní síni Galerie Ladislava Nováka v Třebíči v říjnu a listopadu letošního roku. Je skutečně ojedinělá, všechny práce byly vystaveny na veřejnosti poprvé. Sklidila zasloužený ohlas a uznání. Je výsledkem dlouholeté tradice kurzu paličkování, který v Třebíči probíhá pod záštitou městského kulturního střediska a kterého se účastní řada žen z Třebíče a okolí. Mnohá jména autorek paličkované krajky nám budou známá z řady předchozích výstav, které dačické muzeum s třebíčským kulturním střediskem dříve pořádalo (hlavně v období 1995 až 2003, jarní či vánoční výstavy). Na výstavě se jich představí celkem patnáct, včetně paní Heleny Chalupské z Brna, která pravidelně na naše jarní a vánoční výstavy přispívá.

Pokud se chcete potěšit pohledem na krásná díla a dílka z krajky: ubrusy, dečky, obrázky, motýli, klobouk, brože, náhrdelníky, květy, svícny a jiné, přijďte se podívat do výstavních sálů Městského muzea a galerie v Dačicích. Nebude samozřejmě chybět ani tradiční vánoční výzdoba.


Výstava potrvá do 30. prosince 2012 a je otevřena od úterý do pátku 9-12, 13-16 hod.
a o nedělích a svátcích 25. a 26. 12. odpoledne 13-16 hod.