7. Vánoční jarmark

obrázek - 7. Vánoční jarmark Co říci o letošním sedmém dačickém vánočním jarmarku? Že mu přálo krásné slunečné, i když mrazivé počasí a že byl rekordní. Přišlo se zatím podívat nejvíce návštěvníků. Za odpoledne od 13 do 16 hodin celkem 1250 osob. O druhé neděli adventní se na jarmark dostavil také rekordní počet prodávajících a předvádějících, plných čtyřicet. Proto také nalezli zázemí nejen na nádvoří státního zámku a v prostorách za zámeckou pokladnou, v I. patře muzea, ale letos poprvé i ve II. patře v historické expozici.

A tak se prodávaly perníčky, keramika, šperky, vánoční ozdoby, svíčky, vánoční dekorace, drátovené zboží, textilie, vlněné výrobky, pletené zboží, hračky, med, oříšky, čaje, klobásy a jiné. Děti si tradičně malovaly perníky, ale i hrály s hračkami, zhotovovaly korálkové hvězdičky. Tradičně se předvádělo zdobení perníků, drátování, ale i pletení z proutí, výroba vinutých perel, šperků, vyřezávání a stříhání betlému, spřádání vlny na kolovrátku.

Na nádvoří nechyběla zvířátka v ohrádce – ovečky a kozlík, hned za nimi stál Josef s Marií a starali se o děťátko v jesličkách. Ze Svaté rodiny jsme měli velikou radost. Pro vánoční jarmark nám ji z lípy vyřezal dačický řezbář pan Rudolf Procházka, který se zasloužil o vznik již tradiční Dačické řežby v Dačicích. Takže jemu velké poděkování.

Velikánský sněhulák tentokráte nestál na trávě jako vloni, ale konečně na sněhu, který vytvářel pěknou atmosféru celému jarmarku. Ve dvou vystoupeních zazněly v podání mladších členů Hudby z Marsu Revajvl vánoční koledy. Nechyběly ani teplé nápoje pro zahřátí. Snad si každý z návštěvníků něco z jarmarku odnesl, buď malý dárek, nebo alespoň pěknou předvánoční náladu, a to bychom si moc přáli.

A na závěr ještě velké poděkování všem, kteří nám s organizací pomáhali, mým kolegyním v muzeu, našim rodinným příslušníkům, kamarádkám a známým a správě zámku. Jarmark se rozrůstá a příprava je náročná. Z dačického zámku a muzea přejeme všem krásné předvánoční období i samotné Vánoce.


O druhé neděli adventní 9. prosince 2012
Marie Kučerová