Burza Klubu sběratelů baleného cukru

obrázek - Klub sběratelů baleného cukru V sobotu 16. listopadu 2013 proběhne v Dačicích, městě první kostky cukru na světě, jak s oblibou uvádíme, burza sběratelů baleného cukru. Bude to další akce z té letošní nepřeberné řady, která byla připravena ke 170. výročí udělení privilegia na výrobu kostkového cukru.

Dostaveníčko si dají v Dačicích naši sběratelé hygienicky balených cukrů, obalů, homolí, kostiček a všeho, co se cukru týká. Již řadu let se sdružují v Klubu sběratelů baleného cukru (KSBC, občanské sdružení) a v současné době mají kolem osmdesáti členů. Vydávají svůj časopis: „Cukřenka“, mají své webové stránky: www.ksbc.cz a pořádají řadu akcí. První výměnný den se uskutečnil již v roce 1997.

U nás v Dačicích budou mít jednak svou výroční členskou schůzi a poté nastane v sále městského kulturního střediska hemžení, vyměňování, smlouvání, obdivování, prostě burza sběratelů cukříků. Výměna bude probíhat do 15 hodin, ale jen poslední půlhodina, tedy od 14,30 do 15,00 hod. bude přístupna veřejnosti. Takže kdybyste se chtěli podívat, co lze u sběratelů všechno vidět, můžete této možnosti využít. Pravda půlhodinka pouhá, ale určitě bude stát za to.

Po zkušenostech z burzy (tehdy dokonce mezinárodní) před deseti lety mohu říci, že se bylo na co dívat. Nabídneme jim samozřejmě prohlídku muzea a expozice ke kostce cukru, naše cukrové suvenýry, novou knihu o kostce cukru, fotografování u pomníků kostky a pamětních kamenů. Není bez zajímavosti, že jejich setkání bude probíhat v domě, kde se kdysi první kostky cukru vyrobily.
Tak ať se sběratelům u nás líbí!Sběratelství cukříků je velká vášeň

V sobotu 16. listopadu proběhla v sále Městského kulturního střediska v Dačicích členská schůze a burza Klubu sběratelů baleného cukru z celé ČR. Byla vlastně poslední významnou akcí letošního roku věnovanou 170. výročí kostky cukru. Na burzu přijelo do Dačic téměř 90 sběratelů, z toho 56 je přímo členy klubu. Akci připravil klub sběratelů ve spolupráci s městským muzeem. Od 9 do 11 hodin probíhala prezentace zúčastněných a od 11,30 hod. vlastní členská schůze. Účastníky burzy přivítal v Dačicích přímo pan starosta Ing. Vlastimil Štěpán, který také obdržel od předsedy klubu Ing. Jaroslava Kolína symbolický dárek kostek cukru – repliku původního balení s etiketou dačické rafinerie.

Po členské schůzi došlo k samotné výměně cukříků. Každý sběratel s sebou přivezl různá balení cukrů, která má ve své sbírce navíc a nabídl je tak dalším členům. Takže došlo k obcházení jednotlivých stolů a hledání, přehrabování, výměnám. Je neuvěřitelné, jaké detaily sběratelé sledují, provedení celkové, nápisy, barvy, série … Jaký mají přehled a že se ještě vyznají v tom, které cukříky vzít či nevzít, když již doma mají sbírku třeba i 80 000 cukříků. Je to prostě sběratelská vášeň se vším všudy.

Ale především si z burzy odnášíme s kolegyněmi z muzea i s Miladkou Štěrbovou, která nám pomáhala u občerstvení, a které tímto děkuji, jeden silný dojem, že sběratelé cukrů jsou především jedna velká dobrá parta lidí, které spojuje kromě cukříků i krásné přátelství a je vidět, jak se na tato setkání těší. Připravují je dvakrát do roka. To první měli letos v Uničově a to druhé bylo právě v Dačicích. Moc se jim v Dačicích líbilo i prostředí samotné burzy v sále kulturního střediska. Děkujeme tím i pracovníkům MěKS za poskytnutí sálu pro účel burzy. Sběratelé měli také možnost se podívat do expozic muzea, které bylo pro ně otevřeno i v sobotu. Zde chci poděkovat Věrce Holakovské, že nám pomohla provoz muzea zajistit.

Jen mě mrzí, že kromě všech kladů vznikla i jedna nepříjemnost, za kterou se omlouvám za všechny pořadatele. Slíbili jsme totiž, že poslední půlhodinu zpřístupníme burzu i veřejnosti. To se sice stalo, ale sběratelé měli již vesměs sbaleno a byli na odchodu nebo již odjeli, takže nebylo již na co se dívat. Pro ně je totiž nejdůležitější podělit se mezi sebou a veřejnost vesměs vůbec na burzy nepouštějí. A tím, jak schůze skončila dříve než bylo v plánu, se vše posunulo a sběratele již poté nikdo nedokázal zadržet a spěchali na různá spoje a odjížděli.

S burzou cukrů jsem od klubu také získali nové cukrové suvenýry, které si můžete zakoupit u nás v muzeu. Je to série 8 cukříků v obdélníkovém tvaru s dačickými motivy (starý zámek, dům č. 4, nový zámek, věž kostela sv. Vavřince, pan Rad a Juliana Radová, pomník kostky cukru, radnice) a replika původního balení kostek cukru z dačické rafinérie.

Marie Kučerová

Burza sběratelů cukru Burza sběratelů cukru Burza sběratelů cukru Burza sběratelů cukru