8. Vánoční jarmark

8. Vánoční jarmark Osmý vánoční jarmark v Dačicích

Letošnímu osmému vánočnímu jarmarku přálo krásné slunečné počasí (to jsme si objednali) a byl zároveň rekordní. Přišlo se zatím podívat nejvíce návštěvníků. Za odpoledne od 13 do 16 hodin to bylo celkem 1450 osob. Také byl rekordní i počet prodávajících a předvádějících – čtyřicet pět. Proto také nalezli zázemí nejen na nádvoří státního zámku a v prostorách za zámeckou pokladnou, ale i v obou patrech muzea a nakonec i před vstupem do zámku.

A tak se prodávaly perníčky, keramika, šperky, vánoční ozdoby, jmelí, svíčky, vánoční dekorace, drátovené zboží, textilie, vlněné výrobky, pletené zboží, med, bylinky, oříšky, čaje, klobásy a jiné. Velkou radost nám všem dělal stánek s tradičními krásnými skleněnými ozdobami z Poniklé, skutečně třpytivá krása.

Pro děti byly připraveny dvě dílny, kde si mohly buď malovat na sádrové podklady nebo si navlékat papírové ozdůbky na malý náhrdelník. Tradičně se předvádělo zdobení perníků, drátování, ale i malování keramiky, výroba dřevěných šperků aj.

Na nádvoří nechyběla opět zvířátka v ohrádce – dvě krásné tmavé kozičky a ovečky z chovu Zdeňka Valenty z Dačic. Jsou vždy vděčnou podívanou pro ty nejmenší návštěvníky jarmarku a bez nich by prostě nebyl jarmark. Takže moc děkujeme.

Ve dvou vystoupeních zazněly v podání členů Hudby z Marsu Revajvl vánoční koledy. Premiéru na jarmarku mělo i vystoupení hudební skupiny Petra Mareše s pořadem vánočních písní. Také vřelé díky všem muzikantům.

Nechyběly ani teplé nápoje pro zahřátí či výborné klobásy studentské firmy Mefisto. Snad si každý z návštěvníků něco z jarmarku odnesl, buď malý dárek, nebo alespoň pěknou předvánoční náladu, a to bylo i naše hlavní přání.
Myslím si, že se tato akce stává i místem setkávání s přáteli a známými.

A na závěr ještě velké poděkování všem, kteří nám s organizací pomáhali: mým kolegyním v muzeu, našim rodinným příslušníkům, kamarádkám a známým a správě zámku. Jarmark se rozrůstá a příprava je náročná. Z dačického muzea a zámku přejeme všem krásné předvánoční období i samotné Vánoce a dobrý nový rok 2014.

O třetí neděli adventní 15. prosince 2013
Marie Kučerová