Miloš Šimánek – Obrazy

Slavnostní zahájení výstavy v neděli 15. února 2015 ve 14 hodin

Potrvá do 15. března

Miloš Šimánek – obrazy


Miloš Šimánek - obrazy (setkání po deseti letech)

V neděli 15. února začala v dačickém muzeu a galerii další výstavní sezóna a byla zahájena výtvarnou výstavou obrazů Miloše Šimánka. Máte možnost ji navštívit až do 15. března.

Miloš Šimánek (1956) pochází z Dačic a většina jeho obrazů byla namalována právě tam - v domě po rodičích.

První obrazy začal malovat z vnitřní potřeby v roce 1994. Soukromě se seznamoval s výtvarným uměním a v roce 2012 absolvoval výtvarný kurs vedený Jaroslavem Platilem v Č. Budějovicích. Tehdy vznikly obrazy Kluk, Po koupeli, Červené kameny a Vesnické zátiší.

Již před deseti lety, v roce 2005, se Miloš Šimánek představil dačické veřejnosti v galerii poprvé a pro mnohé to bylo jistě milé překvapení setkat se s výtvarnou tvorbou Dačičáka, kterého do té doby znali spíše jako fotbalistu, muzikanta, ale rozhodně ne jako malíře. Miloš Šimánek žije a pracuje v Českých Budějovicích, ale do Dačic se stále o víkendech pravidelně vrací. Mezi obrazy, které autor na současné výstavě představuje, jsou i některé, které již byly před deseti lety vystaveny ve zdejších prostorách. Ty návštěvníkům pomáhají sledovat více než dvacetiletou vývojovou posloupnost shromážděných děl místního rodáka.

Je nepochybné, že mu nejde jen o samu tvorbu obrazů, ale především o možnost volně se pohybovat v prostoru nesvázaném předem vymezenými mantinely a současně předat okolí své subjektivní pocity.

Pokud mu to sám námět neznemožní, snaží se za použití jednoduchých výrazových prostředků dosáhnout působivosti obrazů bez povrchních efektů a věcných detailů. Maluje pocitově a proto si volí takovou techniku kladení barev, která mu plně poskytuje možnost vracet se k malbě, aniž by narušil celistvost plochy.

Snaha o vyváženost podporuje vytvoření klidného až poetického prostoru většiny obrazů krajin, které jsou doménou jeho tvorby.

Mgr. A. Matschin

Miloš Šimánek - Obrazy