Co dokážou šikovné ruce

Jarní výstava prací lidových tvůrců a dětí

Slavnostní zahájení s vystoupením dětí z MŠ v Sokolské ulici v neděli 22. března 2015 ve 14 hodin

Potrvá do 19. dubna

Co dokážou šikovné ruce
Vítáme tě, jaro!
I tak by se dala nazvat nová jarní výstava v dačickém muzeu, která bývá tradičně otevíraná v předvelikonočním čase. Ta letošní nese název: „Co dokážou šikovné ruce“. A určitě zjistíte, že dokážou skutečně mnoho. Můžete se těšit na krásné práce žáků ze základních dačických škol, které připravují v rámci výuky výtvarné výchovy, ve družině, na I. stupni škol, v základní škole v Neulingerově ulici či v keramickém kroužku v domě dětí a mládeže. Chybět nebudou samozřejmě ani výrobky dospělých.

Specialitou letošní výstavy je představení velice zajímavé techniky – tzv. patchworku. Skupina žen, která se této technice věnuje, se dala dohromady při kurzech ve Výtvarné dílně v Zahrádkách či v gobelínce v J. Hradci a ze svých výrobků připravila atraktivní část výstavy.

A tak si dovoluji připojit slova paní Mirky Fáberové z Kunžaku o skupině patchworkářek a jejich práci:
Pár slov o nás a patchworku
PATCHWORK je textilní technika, při které sešíváním různobarevných a různotvarých kousků látek vznikají vzory – bloky. Bloky se sestavují do větších celků a vzniká tak vrchní vrstva, jejímž spojením s vnitřní vatelínovou vrstvou a spodní podšívkovou vrstvou vzniká QUILT.

Ke spojení všech vrstev slouží QUILTING – ozdobné prošívání, jehož stehy zajišťují rovnoměrné rozdělení střední izolační vrstvy, zpevňuje quilt. Funguje zároveň jako výrazný estetický prvek, na patchworkové straně pomáhá zvýrazňovat ozdobné obrazce a na zadní straně quiltu vytváří ozdobný vzor. Tyto textilní techniky se nejčastěji používají k výrobě dek, přehozů, polštářů, ubrusů, ale také jako textilní umělecká díla, tzv. artquilt.

Od roku 2004 se začaly jednou ročně konat kurzy patchworku ve Výtvarné dílně Zahrádky. V roce 2010 se základní kurz patchworku začal konat jako seriál a později se k němu přidaly i další patchworkové techniky pro pokročilé. Od roku 2012 probíhají též kurzy patchworku v Domě gobelínů v Jindřichově Hradci. Kurzy absolvovalo už na několik desítek žen. V minulém roce se ženy rozhodly, že předvedou široké veřejnosti krásu i náročnost této ruční textilní výtvarné techniky. Výstava bude probíhat v Dačicích v prostorách Městského muzea a galerie od 22. 3. do 19. 4. 2015, v Jindřichově Hradci v Domě gobelínů od 4. 9. do 4. 10. 2015 a v Třeboni na zámku spolu s výstavou amarylisů od 9. 4. do 17. 4. 2016.

Kromě svých prací, budou patchworkářky vystavovat i tři společné projekty. První projekt „Hvězda“ je charitativní a po skončení výstav budou deky takto vzniklé předány do některých sociálních ústavů v rámci našeho okresu. Dalším projektem je „Jablko“, zde ženy, každá po svém, zpracovaly toto téma do společného alba. Posledním projektem je „Inch“, kde jsme se na nejmenším formátu jednoho inche také dokázaly výtvarně vyjádřit.

Jarní výstavu můžete v muzeu zhlédnout denně kromě pondělí 9-12, 13-16 hod. až do 19. dubna 2015.
Na Pondělí velikonoční je ovšem otevřeno.
JH-Patchwork


Výtvarná dílna Zahrádky byla otevřena dne 11. 6. 1999 a stala se později organizační složkou Obce Zahrádky. Vznikla jako modelový projekt za podpory Ministerstva místního rozvoje jako ověření teorie, že i takto se dá na vesnici podnikat. Za téměř 16 let jsme si jistě našli na trhu nabídky řemeslných kurzů své místo, přesto není jednoduché přijít každý rok s novou nabídkou, která osloví široké spektrum klientů.

Při koncipování rozsáhlého programu není jednoduché přinášet stále nové obměny kurzů. Přesto se snažíme, aby klient v naší nabídce našel jistotu a záruku kvalitní práce, dovedné, vzdělané a pečlivé lektory, kteří povedou kurz ke spokojenosti klientů.

Do roku 2011 jsme si hodně zakládali na tisknuté nabídce kurzů, která dávala jasná pravidla pro následující rok. Krátce poté jsme upřednostnili naši propagaci uveřejňovat pouze na našich webových stránkách www.zahradky.cz
což nám umožnilo lépe vyhovět lektorům a reagovat na momentální situaci.