Tomáš Kotouč: Podmořský svět

Unikátní výstava velkoplošných fotografií

Vernisáž ve čtvrtek 23. dubna v 17 hodin
spojená s přednáškou autora o potápění a fotografování podmořského světa

Potrvá do 20. května

Tomáš Kotouč: Barevný svět pod vodou

Tomáš Kotouč se narodil v roce 1967 ve Znojmě. Nedotčená a na vzácné živočichy bohatá krajina současného Národního parku Podyjí, měla zřejmě vliv na vytvoření celoživotního vztahu k přírodě. Hadi, ještěrky a ptáci se stali nejlepšími kamarády, řeka a les fotbalovým hřištěm.

V roce 1994 zatoužil nahlédnout pod mořskou hladinu a udělal si potápěčský kurz. Potápění a poznávání obyvatel moře se stalo novou vášní a nakonec i povoláním. V roce 2003 zakládá společnost Tethys, zabývající se převážně organizováním potápěčských expedic. Ve stejném roce si vzal sebou na ponor i fotoaparát a začal se prokousávat nástrahami podvodní fotografie. Tato další výzva jakoby mimochodem vyústila do pozice jednoho z nejuznávanějších českých podvodních fotografů, publikovaného v časopisech Xantypa, Buddy, Oceán, Lidé a země, Koktejl, Příroda a dokonce National Geographic.

V roce 2008 vyhrál Tomáš české kolo soutěže National Geographic v kategorii Příroda a v roce 2010 se stal Mistrem ČR v podvodní fotografii v rámci mezinárodního potápěčského festivalu PAF Tachov.

O své práci Tomáš tvrdí, že důležitější než fotografie, jsou sami zachycení živočichové. Pouhé oko krevety, či kousek kůže žraloka, jsou vrcholnými uměleckými díly.

Začínajícím fotografům radí: "V moři se chovejte nenápadně, přizpůsobte se tempu a životnímu stylu prostředí, staňte se rybou. Jen tehdy, kdy Vás útes akceptuje a nebude považovat za agresora, budete odměněni důvěrou, pocitem symbiózy a třeba i dobrou fotografií."Podmořský svět Podmořský svět Podmořský svět Podmořský svět