X. Masopustní průvod

V neděli 31. ledna 2016 od 14 hodin u Staré radnice

Sraz masek od 13:00 hodin v MěKS Dačice

Fotogalerie z jubilejního dačického masopustu
Masopustní veselí v Dačicích již po desáté

Poslední lednové nedělní odpoledne patřilo na Palackého náměstí v Dačicích opět masopustnímu průvodu i s pochováním basy, kterým končí podle tradice veselí, hodování, zábavy a nastává období čtyřicetidenního předvelikonočního půstu…

Úderem 14. hodiny vyšel masopustní průvod z městského kulturního střediska a rekordní počet maškar, dle počítání důvěryhodnou osobou 85, se vydalo za doprovodu hudby Ládi Vlasáka ke staré radnici za panem purkmistrem, aby si opět vyžádaly povolení k tradiční obchůzce městem. Průvod vedl hejtman Jan Bartošek, který pana purkmistra Karla Macků o laskavé povolení masopustního rejdění požádal. Pan purkmistr průvod povolil, ovšem pověřil obecního policajta Láďu Obrdlíčka, aby na pořádek dohlížel a žádné alotrie nedopustil. Muzika zahrála k tanci a maškary pěkně vyvedly pana purkmistra i pana hejtmana. A potom se už průvod vydal po městě se zastávkami u „horního kasina“, u Koníčka a u Vrbů v galanterii. Všude byly masky řádně pohoštěny a s hospodyněmi a hospodáři bylo vytancováno jak se patří.

Hlavní program masopustu Pod Lipkami byl opět v režii paní Nadi Jahelkové a Divadelního souboru Tyl a Tyláčku. Tentokráte v duchu populární taneční soutěže StarDance i s populární čtyřčlennou komisí a moderátory Terezou Kostkovou a Markem Ebenem. Pět tanečních párů, mnohdy i trojic či čtveřic předvedlo ukázky polky, rokenrolu a bonusem byl i tanec se židlí. Rozhodování poroty bylo nesmírně náročné, ale nakonec si hlavní výhru, představte si celý „meloun“, takový peníz, odnesl veliký krtek s malou paní krtkovou. Vítězové a další soutěžící nakonec měli tu čest odnášeti na svých bedrech basu k pochování.

Děkujeme všem maskám, divadelníkům, pracovníkům kulturního střediska za nazvučení a azyl pro masky, městské policii za hladký průchod průvodu po všech komunikacích, a v neposlední řadě - muzikantům, kteří průvod provázeli a maskám potom k tanci také zahráli.

Zároveň děkujeme i našim sponzorům, kteří masopust v Dačicích podpořili:
Cukrárna Marie Tiché v Dačicích, Vinárna pana Luboše Strachoty a Svaz dobrovolných hasičů Dačice.

Děkujeme též za podporu všem divákům, kteří se na nás přišli podívat a trochu si toho masopustního veselí užít!
Za rok na viděnou!


Neuvěřitelný milevský rekord v maskách
Týden poté, co jsme absolvovali masopustní průvod u nás v Dačicích, pustilo se 9 odvážlivců z Dačic i na masopust do Milevska. Milevský spolek „Maškarní sdružení“ nás natolik umlouval, že jsme přislíbili účast a nakonec do Milevska vyrazili. A musím říci, že rozhodně nelitovali. Byla to veliká zkušenost, i když založená na zcela jiném pojetí masopustního veselí a hlavně poznamenaná úsilím o dosažení co nejvyššího počtu masek v průvodu. To, co jsem zažili, předčilo všechna naše očekávání.

V Milevsku se slaví masopust pravidelně již od roku 1862 a je nejstarší a největší doloženou masopustní tradicí v jižních Čechách. Nedávno, v roce 2011, se poprvé Milevští pustili do utváření rekordu v počtu zúčastněných masek. Tehdy dosáhli 629 kousků a byli zapsáni agenturou Dobrý den do České knihy rekordů. Letos 6. února se do průvodu v Milevsku vydalo 1248 masek nejrozmanitějšího vzezření a provedení. To, že průvod vycházející od kulturního domu na náměstí, byl neuvěřitelně dlouhý, nemusím dodávat. Ještě, že jsme se na konci otáčeli a mohli vidět ty zástupy za námi.

Mohli jste tu potkat na čele auto s prezidentem Zemanem, kapelu na voze slouženou ze samých trestanců, ale výborně hrajících, za nimi na valníku zasedala důstojná městská rada v talárech a bílých dlouhých parukách. Hned za nimi šli hosté, což jsme byli jako první my z dalekých Dačic a za námi další obce z okolí. Měli jsem s sebou prapor města i ceduli s označením Dačic. Za námi šli indiáni, tučňák, lední medvědi, černošky, myslivci, draci, alegorické vozy s Danem Nekonečným …..

Dačice na milevském masopustu Dačice na milevském masopustu Dačice na milevském masopustu Dačice na milevském masopustu

Určitě nás nikdy nefotilo tolik lidí, jako zde. Kolem celé cesty stály veliké špalíry lidí, kteří se evidentně tou nekončící přehlídkou bavili. Odhaduji, že tam přišlo a přijelo se podívat na deset tisíc lidí.
Rekord jsme podpořili, leccos viděli, máme nové vzory v maskách, ale zůstaneme věrni Dačicím.
A jak se vyjádřili v Milevsku, zatím další rekord vytvářet nehodlají, asi by ten svůj vlastní těžko překonali.

Reportáže z průběhu milevského masopustu, fotogalerie letošní i archivní najdete na stránkách www.milevskemaskary.cz