Ten sbírá to a ten zas tohle …

sběratelská výstava zajímavostí a kuriozit
4. června – 4. září 2016

Velká letní výstava v našem muzeu vás zavede od 4. června 2016 do světa sběratelů
a jejich rozmanitých sbírek.
V encyklopedii se dočteme, že sběratelství je koníček, který spočívá v získávání specifického druhu předmětů (popřípadě i zážitků s nimi spojených), založeném na zájmu sběratele a jejich uchovávání ve sbírce. Existují samozřejmě různé druhy sbírek a různé druhy sběratelských oborů. Většina kvalitních sbírek se v minulosti stávala i základem profesionálních muzeí. Sbírají se rozličné předměty, od sbírání Kinder figurek, obalů od čaje, brouků až po sbírání automobilů.

Historie sběratelství sahá až do pravěku. I ve středověku světští představitelé často sbírali relikvie a na zámcích šlechta zase vlastnila velké sbírky ulovených vycpaných zvířat, kůží a lebek s parohy. V době kolonizace bylo módou sbírat různé předměty od domorodých kmenů, jako masky a brože. Sběratelské obory se profilovaly především v devatenáctém a dvacátém století a stále více se rozšiřovaly. Mezi tradiční obory patří numismatika – sbírání mincí, faleristika – sbírání medailí, notafilie – sbírání papírových platidel, filatelie – sbírání známek, filokartie – sbírání pohlednic, filumenie – sbírání zápalkových nálepek, sbírání odznaků, militarie – sbírání předmětů vojenství, filografie – sbírání autogramů. Z výtvarných oborů je velmi časté sbírání ex libris, novoročenek, plakátů.

Mezi velmi oblíbené koníčky patří hlavně mezi muži sbírání pivních suvenýrů, jako pivních etiket, tácků, podtácků, půllitrů, korunkových uzávěrů a pivních lahví. Sbírají se i kapesní kalendáříky, sýrové etikety, čepelkové obaly, čokoládové obaly, papírové ubrousky, obaly od žvýkaček, cigaretové obaly, tabákové obaly, dýmky, dutinky, sbírají se flakony od voňavek, svatební oznámení, ubrousky, panenky, hračky, hokejové karty, zvonečky, hrnečky, náprstky aj. Mezi sběratele patříte určitě i vy, když sbíráte na cestách turistické suvenýry, jako dřevěné turistické známky či turistické vizitky.

Jen v pražském Klubu sběratelů kuriozit je evidováno přes 200 netradičních sběratelských oborů. Sběratelé tzv. tradičních oborů jsou organizováni v řadě jiných klubů po celém světě, někdy se sdružují do celých svazů (nejznámější je filatelistický). Naproti tomu mnohé další obory jsou natolik specifické, že svou organizační základnu nemají.

A na co se můžete těšit na výstavě v dačickém muzeu?
Vystaveny jsou obaly od čokolád, žvýkaček, cigaret, kapesní kalendáříky, sýrové etikety, čajové přebaly, kominické kalendáře, ubrousky, mýdla, Kinder figurky, hodiny, žehličky, rádia, ořezávátka, lžičky, plechovky, zapalovače, pivní a limonádové lahve, štamprdlata, staré hospodské sklo, pivní tácky, korunkové uzávěry…

Přijďte se podívat, třeba vás sběratelství také osloví!

Výstava bude otevřena denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin do 4. září 2016.

Fotogalerie z vernisáže výstavy ▬►
Vernisáž výstavy Ten sbírá to a ten zas tohle

Chceme vás seznámit se zajímavostmi z jednotlivých sběratelských oborů a s historií předmětů, se kterými se běžně setkáváme a které máme zastoupeny na probíhající výstavě...
Sběratelské zajímavosti ▬►

Ten sbírá to a ten zas tohle