Návštěva první dámy v muzeu

obrázek - Návštěva první dámy v dačickém muzeu

Paní Ivana Zemanová
na návštěvě v dačickém muzeu

Čtvrtek 2. června 2016 se zapíše mezi významné dny v historii dačického muzea a galerie. Tento den přijela na krátkou návštěvu muzea manželka prezidenta republiky paní Ivana Zemanová. Doprovázela na počátku června manžela na návštěvě Jihočeského kraje a sama projevila přání podívat se do našeho muzea na expozici věnovanou výrobě první kostky cukru na světě. Setkání bylo velmi milé, doprovod paní Zemanové tvořily další dámy: Dita Zimolová, manželka hejtmana Jihočeského kraje a první náměstkyně hejtmana paní Ivana Stráská. Po krátkém uvítání před vstupem do zámku si paní Zemanová prohlédla samotnou expozici městského muzea a galerie. V prostorách staré cukrárny, která uzavírá expozici, se nejdříve prohlédla zákusky a dorty, které máme na pultě vystavené, ovšem jsou již nejedlé či dokonce šité. Ale rozhodně neodmítla a velice ráda ochutnala výborné čerstvé osvěžující zákusky z Cukrárny paní Marie Tiché v Dačicích. Vždyť se tato cukrárna může pochlubit skvělými výsledky – Nejlepší cukrárna roku 2005 v ČR, zajišťováním občerstvení na Pražském hradě či dortem pro prezidenta Václava Klause při jeho návštěvě v Dačicích v roce 2006.

Paní Ivana Zemanová se nám podepsala do pamětní knihy muzea a věnovala nám krásnou knihu o historii zámku v Lánech. Také od nás obdržela dárky, nejvíce se vztahovaly k dačickému sladkému prvenství, tedy ke kostce cukru a další materiál, který by jí Dačice připomínal. Na závěr se první dáma podívala ještě do interiéru zámecké kaple. Je známo, že oslovení „první dáma“ paní Ivana Zemanová nemá v oblibě, vystupuje skromně a mile.

Nemohla jsem se v duchu ubránit pomyšlení na souhru náhod, která nastala. Právě jsme na výstavní chodbě muzea měli výstavu „Prezidentské návštěvy v Dačicích“, při příležitosti 70. výročí návštěvy dr. Edvarda Beneše ve městě a vida, přijela paní prezidentová.
Děkujeme za návštěvu, paní Zemanová, bylo nám potěšením!