Svět mandal

obrázek - Srdce

Výstava z tvorby Ilony Baštářové
17. září – 30. prosince 2016

Výstavní chodba muzeaNa výstavní chodbě muzea se můžete právě nyní setkat se zajímavými obrazy – mandalami. Po pěti letech se opět v muzeu představuje svými obrázky dačická výtvarnice Ilona Baštářová, která posledních deset let mandalám doslova zasvětila. Proč právě mandalám – na to možná najdete odpověď v jejím podání a vysvětlení (viz níže).
Výstava samotná je prodejní a je otevřena do 30. prosince 2016 denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin
a o nedělích a svátcích od 13 do 16 hodin.


MANDALA – CESTA K SOBĚ
Slovo mandala pochází ze staroindického jazyka sankrstu, nepodléhá ale žádnému náboženství, je „nadkulturním“ symbolem. Je to kruh či dokonce magický kruh. Vyjadřuje dvojí: nekonečno nemá začátek ani konec, ale současně nekonečno omezuje. To je velmi důležité, protože tváří v tvář nekonečnému prostoru bychom mohli lehce ztratit orientaci. Kruh ohraničuje naše představy a to je vzhledem k neuchopitelnosti vesmíru uklidňující. V něm se vše sbíhá ke středu nebo naopak – ze středu vše vyrůstá. Vzory mandal nás doslova obklopují, aniž bychom si toto plně uvědomovali. Jsou to květiny, letokruhy, ptačí hnízda, pavučiny, kruhy na vodě, dokonalé sněhové vločky, i dráhy planet jsou přirozené mandaly.

Švýcarský psychiatr C.G. Jung se věnoval studiu mandal a využíval je ve své praxi. Jejich vytváření nazýval způsobem „sebeuzdravení“, které nepochází z vědomého konání, nýbrž je produktem intuice, instinktivním reflexem.
Vytváření mandaly, jakýmkoli způsobem, je formou terapie, má relaxační a meditační účinek. Její pomocí přetváříme chaos v sobě v harmonii. Důležitým faktorem je také výběr barev v mandale. Barvy napomáhají k vyvážení energie v lidském těle. Nejsou to jen barvy, které pomáhají cítit se lépe, ale také energie světla, kterou odrážejí.
Působí na duši malíře i toho, kdo se na ni dívá. Při jejím pozorování po delší dobu, přijde zvláštní vjem. Jakoby nás díky svému koncentrickému tvaru vtahovala do svého středu. Když se zaměříme na střed, obraz působí dojmem, že jiskří a září a v nás se rozhostí nepopsatelný pocit klidu.
Mandaly obecně působí na více úrovních a zasahují i hlubší vrstvy našeho nevědomí.
Přes to viditelné se potom můžeme setkat i s tím skrytým.

K vytváření mandal mě dovedla shoda okolností... setkání s předlohami k vymalování a následně životní situace, která byla zdánlivě bezvýchodná. Byl to počátek mého „světa mandal“. Moje prvotní inspirace – omalovánky, jen rušivá černá kontura mi jakoby vytvářela hranice. A tak jsem hranice odbourala a nechala se vést svými momentálními pocity.
Problémy, trápení začalo ustupovat. Od té doby uplynulo již bezmála 10 let. Za tu dobu jsem vyzkoušela různé techniky, v něčem se posunula o kousek dále. Mandaly zaznamenávají můj příběh o cestě, objevování svého vnitřního klidu, sama sebe. Inspirací je prázdný kruh na papíře či plátně. Malování se mi stalo téměř každovečerním rituálem. V tomto čase zklidnění si dovoluji být vědomě v přítomném okamžiku – tady a teď. Nevytvářím si představu, jak má mandala vypadat, vnímám otevřenost prostoru a nepřipouštím si žádná omezení. Právě v tom je kouzlo, které mě fascinuje. Jejich smysl a název přichází většinou při dokončování. Občas se stane, že uvažuji“, čeho“ mandalu tvořím. Došla jsem k poznání, že usilovným přemýšlením se výsledek nedostaví. Konečný smysl přišel ve stavu klidné mysli, vyšel z mého podvědomí díky výběru barev, jejich významu a energií. Tvořím s láskou, radostí a nadšením a věřím, že právě toto mandaly odrážejí. K lidem přijdou naplněny těmito mými dojmy a pocity. Zpětná vazba, které se mi dostává, je vždy pozitivní a věřím, že se takto bude dít i nadále. A jsme opět v nekončícím kruhu – díky pozitivním reakcím přichází další impulsy pro mou tvorbu, silná a radostná motivace. Moje bilancování – zdokumentováno mám - věnovaných či prodaných originálů mandal za dobu svého „poznávání“ je cca 250 kusů.. Začátky nemám podchycené.
Mozaika mého barevného života za posledních 10 let je složena z mandal.

Ilona Baštářová

Svět mandal Ilony Baštářové