Krojované panenky

obrázek - Slavnostní zahájení v neděli 27. listopadu ve 14 hodin

27. 11. 2016 - 28. 2. 2017


Vánoce v muzeu s krojovanými panenkami
Na letošní vánoční výstavu jsme pro návštěvníky připravili doslova výstavní lahůdku v podobě národopisně laděné výstavy krojovaných panenek. Miniatury přesných replik lidových krojů oblečených na panenky, tak to je práce, koníček a také životní poslání maminky Marie Žilové a její dcery Evy Jurmanové z Nového Veselí. Jejich půvabné krojované panenky už objely takřka celou republiku a tentokrát zavítají do Dačic.

Paní Marie Žilová společně s dcerou Evou Jurmanovou mají nevšedního koníčka. Šijí přesné repliky lidových krojů a oblékají je na panenky převážně s porcelánovými hlavičkami. Od začátku pracují matka i dcera spolu. Eva vyšívá na rámu, bubínku, vyšívá na tyl, našívá korálky, flitry, zvládla uzlíčkovou techniku a naučila se i síťovat. Paní Marie zase stříhá, šije, pere, škrobí, žehlí a sestavuje celou panenku. Předlohou pro ruční výrobu tradičního lidového oděvu jsou popisy a střihy starých krojů. Výšivky jsou přesné zmenšeniny původní kresby. Proces zhotovení kroje není jednoduchý – modeluje se nejdříve z levného materiálu, a když model perfektně sedí, používá se materiál starý původní nebo podobný, ale vyráběný v současnosti. Veškeré oděvní součástky jsou ručně šité a část užitých krajek je na základě historické předlohy ručně paličkovaná nebo síťovaná.

Mezi prvními ušily kroje z Českomoravské vrchoviny – z Telče, Dačic, Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Postupně vznikaly kroje vytvořené podle krojových předpisů známé etnografky Blaženy Šotkové. K nejsložitějším krojům, co do pracnosti, patří kroj litomyšlský, mladoboleslavský a kyjovský. Doba výroby kroje je velmi různorodá. Jednoduchý polopracovní kroj z Doudlebska může vzniknout i za dvanáct hodin, složitější jihlavský tak za třicet pět, litomyšlský kroj si vyžádá sedmdesát hodin, mladoboleslavský devadesát devět a nejsložitější kyjovský až sto čtyřicet hodin. Kolem panenek se točí vlastně celá rodina. Manžel paní Žilové pomáhá s výrobou šperků ke krojům, zhotovuje stojany na panenky, pomáhá s převozem a instalací výstav.

Přijďte se podívat, k vidění bude několik desítek krojovaných panenek z jejich dílny. Nebude chybět samozřejmě ani typická dačická panímáma v kroji a další kroje z Horácka. Muzeum doplní výstavu originálními krojovými součástmi a výšivkami ze svých sbírek.

Vánoční výstava s krojovanými panenkami začíná v dačickém muzeu o první adventní neděli 27. listopadu 2016. Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve 14 hodin. Vystoupí děti z kroužku „Zpívánky s Dášou“ při ZŠ Komenského v Dačicích. Vernisáž bude spojena i s komentovanou prohlídkou výstavy. Provedou nás samotné autorky Marie Žilová a Eva Jurmanová..

Výstava bude otevřena od 27. listopadu 2016 do 28. února 2017.
V prosinci úterý-pátek 9-12, 13-16 a o nedělích 13-16 hodin

Nestihnete-li navštívit výstavu v prosinci, rádi Vás přivítáme i v prvních dvou měsících roku 2017.


Vánoční výstava