Přírodou Vysočiny

obrázek - Jan Říha

Výstava fotografií Jana Říhy k životnímu jubileu autora

V sobotu 22. dubna 2017 v 16 hodin byla slavnostně zahájena výstava fotografií Jana Říhy k jeho životnímu jubileu.

S jeho tvorbou jsme se u nás v muzeu setkávali v uplynulých letech na menších i větších výstavách. Ta letošní je připravena k jeho pětasedmdesátým narozeninám.

PaedDr. Jan Říha, autor výstavy fotografií, žije už téměř padesát let v Pelhřimově, ale narodil se a mládí a studentská léta prožil na Dačicku a v českomoravském pohraničí.

Po studiích na Pedagogickém institutu v Jihlavě vyučoval českému jazyku a výtvarné výchově. Jeho otec působil jako řídící učitel na několika školách Dačicka a bývalého okresu Jindřichův Hradec, a tak se s rodinou stěhovali a on poznával nová zajímavá místa a prostředí, kde se na častých vycházkách do přírody utvářel jeho vztah k rodnému kraji.

Po rodičích zdědil nejen citové zaujetí krásami přírody, ale od otce pochytil základy fotografování a zpracování fotomateriálu.
Už v mládí měl velký zájem o turistiku a cestování, který vyústil v aktivní průvodcovskou činnost, což mu přineslo bohatou škálu námětů pro fotografování přírody i lidí.

Po roce 1989 jezdil zejména do alpských zemí za vysokohorskou turistikou Švýcarska, Itálie, Francie či Rakouska.
První výstavy fotografií uskutečnil v rodném kraji a v Pelhřimově, po nich následovaly další se zaměřením na Vysočinu a také na horskou krajinu a jiná zajímavá místa v zahraničí.

Práce průvodce ho sice přivádí do různých atraktivních míst, ale k fotografování ho stále nejvíc láká Vysočina. Během několika posledních let ji s fotobrašnou procestoval doslova křížem krážem, opakovaně navštěvuje mnohá místa v různých ročních obdobích na Novoměstsku, Žďársku, v Posázaví, na Jihlavsku, Třebíčsku či Horním Podyjí …


Výstava potrvá do 21. května 2017

Přírodou VysočinyPřírodou Vysočiny