VYHNANÍ. Uprchlíci 1914-1919

Italsko-česká výstava ke 100. výročí ukončení I. světové války

Slavnostní zahájení v sobotu 21. dubna 2018 v 17 hodin

21. dubna – 20. května 2018

V našem muzeu právě probíhá výstava Vyhnaní - Uprchlíci 1914 -1919. Putovní výstava představuje nepříliš známou kapitolu Velké války, která se také dotkla historie rodin a obcí v Čechách a na Moravě. Hned po vypuknutí války proudily do vnitrozemí habsburské monarchie tisíce uprchlíků, které v následujícím roce ještě zesílily poté, když Itálie vypověděla 23. května 1915 válku Rakousko-Uhersku..

Do českých, moravských a rakouských obcí a barákových kolonií bylo evakuováno více než 35 tisíc obyvatel Tridentska (italsky Trentina), tehdejší rakouské provincie (do roku 1918), dále tisíce obyvatel Haliče a Bukoviny různé národnosti a vyznání. Jihotyrolští uprchlíci zůstali v exilu ve velké většině až do konce světového konfliktu a zážitky a vzpomínky na tuto dramatickou epizodu svého života si od té doby předávají z generace na generaci.

Také v Dačicích pobývali italští uprchlíci. První se objevili v Dačicích 23. května 1915 (124 osob), další o 14 dnů později a poté v říjnu téhož roku. Byli ubytováni nejen v samotných Dačicích – na Starém zámku, v obecné škole a u soukromých osob, ale i v Českém Rudolci, Písečném a Slavonicích.

Výstava zahrnuje fotografie, deníky a dopisy, mapy a tabulky, obrazy a pohlednice spolu s cestovními truhlami a předměty, které si uprchlíci přivezli zpět do vlasti. Mapuje příběhy tridentských uprchlíků, které se odehrávaly na pozadí Velké války. Vypráví o životě obyčejných lidí ve vyhnanství, ve kterém byli nuceni zůstat tři a půl roku.

Výstavu připravilo Historické sdružení v Roveretu (Laboratorio di storia di Rovereto) ve spolupráci s Městským muzeem v Roveretu (Fondazione Museo civico di Rovereto) a s přispěním Odboru kultury Autonomní provincie Trento (Servizio Attività culturali della Provincia autonoma di Trento). Výstavě předcházel dlouholetý výzkum a publikační činnost italských institucí. Ve dnech 4. až 6. listopadu 2015 se konala se i mezinárodní konference k problematice evakuace obyvatel z jižního Tyrolska, poté vyšla i dvoudílná publikace Uprchlíci 1914-1919.

Výstava byla zahájena v listopadu 2015 v italském Roveretu a následující dva roky se konala na různých místech v celé provincii Tridentska. V České republice měla premiéru v Havlíčkově Brodě počátkem roku 2018 a nyní je u nás v Dačicích. Městské muzeum a galerie Dačice se podílelo spolu s dalšími jedenácti kulturními institucemi u nás na její přípravě.

Výstava je připravena v rámci připomenutí 100. výročí ukončení Velké války.

Všichni zájemci jsou srdečně zváni, nenechte si ujít ojedinělou výstavu v Dačicích!Vyhnaní - Italští uprchlíci u nás