VYHNANÍ. Uprchlíci 1914-1919

Italsko-česká výstava ke 100. výročí ukončení I. světové války

Slavnostní zahájení v sobotu 21. dubna 2018 v 17 hodin

21. dubna – 20. května 2018

V našem muzeu bude ve dnech 21. dubna až 20. května 2018 probíhat výstava Vyhnaní - Uprchlíci 1914 -1919. Putovní výstava představuje nepříliš známou kapitolu Velké války, která se dotkla historie rodin a obcí v Čechách a na Moravě. Hned po vypuknutí války proudily do vnitrozemí habsburské monarchie tisíce uprchlíků, které v následujícím roce ještě zesílily po vypovězení války Itálií 24. května 1915 a po neúspěšné ofenzivě v Rusku.

Do českých, moravských a rakouských obcí a barákových kolonií bylo evakuováno více než 70 tisíc obyvatel Tridentska, tehdejší rakouské provincie, dále tisíce obyvatel Haliče a Bukoviny různé národnosti a vyznání. Jihotyrolští uprchlíci zůstali v exilu ve velké většině až do konce světového konfliktu a zážitky a vzpomínky na tuto dramatickou epizodu svého života si od té doby předávají z generace na generaci. I v Dačicích pobývali italští uprchlíci. První se objevili v Dačicích v květnu a červnu 1915, další v říjnu téhož roku. Byli ubytováni nejen v Dačicích, ale i v Českém Rudolci, Písečném a Slavonicích.

Výstavu připravilo historické sdružení Laboratorio di storia di Roveretove spolupráci s Městským muzeem (Fondazione Museo civico di Rovereto) a s přispěním Odboru kultury Autonomní provincie Trento (Servizio Attività culturali della Provincia autonoma di Trento).

Součástí výstavy jsou dobové fotografie, doprovodné texty, úryvky z deníků a dopisů, mapy a cestovní truhly, které se staly symbolem tridentských uprchlíků.

Výstava byla zahájena v listopadu 2015 v Roveretu a následující dva roky se konala na různých místech v celé provincii Tridentsko. Nyní se podruhé objevuje v České republice, kde má za cíl představit osudy uprchlíků v době 1. světové války.

Výstava je připravena v rámci připomenutí 100. výročí ukončení Velké války.

Všichni zájemci jsou srdečně zváni, nenechte si ujít ojedinělou výstavu v Dačicích!

Vyhnaní - Italští uprchlíci u nás