Návraty v čase

Československá fotografie v 80. letech 20. století
Město Dačice a Městské muzeum a galerie Dačice Vás zvou na ojedinělou výstavu fotografií, která bude probíhat od 4. ledna 2019 jednak ve výstavních prostorách Starého zámku a dále ve výstavních sálech muzea. Jedná se o výstavu věnovanou 100. výročí vzniku Československa, která měla premiéru v roce 2018 v Galerii Miloše Alexandra Bazovského v Trenčíně.

Fotografie vznikly v osmdesátých letech minulého století a prezentují tvorbu ze studijního období fotografů – spolužáků, kteří měli tehdy poměrně novátorský pohled na tehdejší nesvobodnou dobu. Výstava je ojedinělá tím, že představuje na jednom místě tvorbu slovenských a českých fotografů, kteří prožili svá studijní léta v Praze na Filmové akademii múzických umění na Katedře umělecké fotografie pod vedením profesora Šmoka. I když od té doby každý z autorů šel svou vlastní cestou, zůstali v uměleckém i osobním kontaktu až do současnosti.

Jsou to umělci narození kolem roku 1960, patří mezi autory označované jako Generace 60. Mezi vystavujícími jsou čtyři slovenští fotografové: Rudo Prekop (1959, Košice), Vasil Stanko (1962, Trenčín), Kamil Varga (1960, Štúrovo), Peter Župník (1961, Levoča). Jsou to všichni členové dodnes uznávané Slovenské nové vlny, která přinesla v 80. letech minulého století nové trendy ve fotografii. Další dva vystavující, čeští spolužáci Jan Pohribný (1961, Praha) a Jiří Víšek (1960, Prostějov), se se slovenskými autory pracovně i přátelsky dodnes potkávají a jejich tvorba z 80. let má podobné vlastnosti.
Výstava šesti fotografů nabízí originální autorské kolekce.

Návraty v čase