Volání dálek

expedice a výzkumy spolku ZOOGEOS za 25 let činnosti
Výstava z výprav českých přírodovědců do 14 zemí světa

Zahájení ve čtvrtek 24. října 2019 od 17:30 hodin bude spojeno s přednáškou RNDr. Dušana Trávníčka

Výstava potrvá do 24. listopadu 2019


Expedice a výzkumy spolku ZOOGEOS Bohemia za 25 let jeho působení
Volání dálek zní vždy velmi tajemně a lákavě. Snad i my v dačickém muzeu návštěvníky nalákáme na ojedinělou výstavu, která vzešla z výprav předních českých přírodovědců do nejrůznějších koutů světa. Možná si budete vzpomínat na to, že jsme zde měli již řadu výstav v tomto duchu. V roce 2005 jsme s expedicí putovali na Srí Lanku – perlu Indického oceánu, v roce 2007 na ostrovy Sandokana – Jávu, Borneo a Sumatru, v roce 2009 za krásami Venezuely, v roce 2010 za přírodou Mexika a naposledy v roce 2015 do Albánie.

Společnost ZOOGEOS Bohemia uskutečnila za 25 let činnosti celkem 14 velkých expedic za poznáním přírody do nejrůznějších atraktivních destinací. Její členové v navštívených oblastech prováděli své výzkumy spojené s dokumentací přírody a zároveň obohatili sbírky svých domovských muzeí o zajímavý materiál.

K 25. výročí založení spolku vytvořili putovní výstavu, která se skládá z fotografického i trojrozměrného materiálu. Výstava přibližuje činnost spolku a jeho dřívější výpravy, hlavní pozornost je ale soustředěna poslední pětiletý projekt, který byl věnován výzkumu zvířeny v málo probádaných balkánských zemích. Výstavu doplňují trojrozměrné předměty, jako různé přírodniny, ale také výrobky domorodých obyvatel, stylové upomínkové předměty, ukázky místních peněz apod. Vystaveny budou i knihy, které byly těmito cestami inspirovány.

Výstava bude zahájena ve čtvrtek 24. října v 17:30 hodin a vernisáž bude spojena s přednáškou RNDr. Dušana Trávníčka, zoologa Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, rodáka z nedaleké Horní Slatiny.

Volání dálek - expedice a výzkumy spolku ZOOGEOS za 25 let činnosti