467 dní na cestě kolem světa

467 dní na cestě kolem světa
Výstava je otevřena v dačickém muzeu od 16. února do 14. března 2010.
Od úterý do pátku 9-12, 13-16 hod. a v neděli od 13 do 16 hod.


467 dní na cestě kolem světa

Pod tímto názvem se skrývá první letošní výstava v dačickém městském muzeu a galerii. Můžete se těšit na nevšední podívanou. Výstavní prostory muzea nabídnou návštěvníkům možnost zúčastnit se cesty kolem světa alespoň prostřednictvím bohaté škály komentovaných fotografií, map, deníků, pohledů, suvenýrů, mincí ... Každé navštívené zemi je věnován jeden panel se základními údaji o daném státu. Takže nejenom krásné fotografie, ale řada dalších informací, prostě názorná „výuka zeměpisu“ přímo na místě, jakýsi pomyslný atlas světa, kterým můžete listovat.
Výstavu připravil spolu se svými přáteli dačický rodák Tomáš Zajíc. S přáteli se vydal na cestu kolem světa v roce 2006 a vrátil se domů až za 467 dnů v roce 2007. Průběh cesty dokládá přehled zemí, které navštívili i kilometrů, které na cestě ujeli. A proč tuto cestu podnikli?


„Píše se podzim roku 2004, sedíme si takhle jednou kdesi v Libanonu a padá první nápad vydat se na cestu kolem světa. Důvod? Přece nebudeme pořád někam létat na 14 dní na výlety. Lepší bude udělat pořadnej dlouhej výlet a vidět toho více. Nápad se líbí, zatím je ale rozhodnutí o startu na míle vzdáleno. Na dalších společných cestách do zahraničí (Mexiko a Střední Amerika, Ukrajina, Jordánsko) dostává Cesta jasnější obrysy. Pracovní stereotyp začíná být dost nudný. Závazky žádné. Je třeba najít nový smysl života. Na Nový rok 2006 jsme již rozhodnuti někdy v létě vyrazit. S rozhodnutím seznamujeme vyděšené rodiče, fandící přátele a překvapené ředitele. Pak už to jde ráz na ráz. Vyřizujeme si víza do Austrálie, Indie a Íránu. Podstupujeme nelehkou úřednickou byrokracii. A že toho není málo. Založit bankovní účty plus platební karty, cestovní pojištění, dát výpověď v práci, zrušit živnostenské listy, odhlásit se na finančním úřadě, pak i na sociálce a ve zdravotní pojišťovně. Postupně dáváme dohromady plán Cesty. Nejvýhodnější se jeví cesta na východ, pořád tak budeme mít léto. Celkem nás i zajímá možnost jet pořád po zemi. Nikam nelétat. Zjišťujeme tak podrobnosti o všech pozemních přechodech a lodních spojeních. Postupně se utváří i rozpočet a délka výletu. Připravených 300.000 Kč každému musí na 2 roky cestování vystačit. Doufejme. Finišujeme prohlídkou u zubaře, posledním z mnoha očkování, nákupem vybavení a … 21. 7. 2006 vyrážíme. Já - Tomáš Zajíc a kamarádi Robert Havelka a Tomáš Brenner. Později se k nám přidá i Jirka Šedivý. Z Brna společně odjíždíme vlakem ve 14:22 do Šakvic. Bágly si necháváme na nádraží v úschovně a pěšky vyrážíme v šíleným vedru směr Dolní Věstonice. Dojdeme ale jen do Strachotína, dáme poslední český pivečko a do Věstonic dojedeme busem. Dolní Věstonice jsme si vybrali jako startovní místo záměrně. Je to jedno z nejdéle trvale osídlených míst na světě. Údajně až 25 tisíc let. Navštívíme místní muzeum s Věstonickou Venuší, skálu „Kalendář věků“ a … vzhůru poznávat zbytek velikého Světa. NEJTĚŽŠÍ JE SE ROZHODNOUT.“