Region renesance ve fotografii Jana Říhy

Třešť, Telč, Jemnice, Dačice, Slavonice

Do 21. 11. 2010

Výstavní chodba muzea


PaeDr. Jan Říha

PaeDr. Jan Říha, autor výstavy fotografií, žije už téměř čtyřicet let v Pelhřimově, ale narodil se a mládí a studentská léta prožil na Dačicku a v českomoravském pohraničí.

Po studiích na Pedagogickém institutu v Jihlavě vyučoval českému jazyku a výtvarné výchově. Jeho otec působil jako řídící učitel na několika školách Dačicka a bývalého okresu Jindřichův Hradec, a tak se s rodinou stěhovali a on poznával nová zajímavá místa a prostředí, kde se na častých vycházkách do přírody utvářel jeho vztah k rodnému kraji.

Po rodičích zdědil nejen citové zaujetí krásami přírody, ale od otce pochytil základy fotografování a zpracování fotomateriálu.
Už v mládí měl velký zájem o turistiku a cestování, který vyústil v aktivní průvodcovskou činnost, což mu přineslo bohatou škálu námětů pro fotografování přírody i lidí.

Po roce 1989 jezdil zejména do alpských zemí za vysokohorskou turistikou Švýcarska, Itálie, Francie či Rakouska.
První výstavy fotografií uskutečnil v rodném kraji a v Pelhřimově, po nich následovaly další se zaměřením na Vysočinu a také na horskou krajinu a jiná zajímavá místa v zahraničí.

Práce průvodce ho sice přivádí do různých atraktivních míst, ale k fotografování ho stále nejvíc láká Vysočina. Během několika posledních let ji s fotobrašnou procestoval doslova křížem krážem, opakovaně navštěvuje mnohá místa v různých ročních obdobích na Novoměstsku, Žďársku, v Posázaví, na Jihlavsku, Třebíčsku či Horním Podyjí …


Třešť Jemnice Telč Slavonice Dačice