FOKUS

FOKUS - pozvánka na výstavu

FOKUS

Výstava fotografií jindřichohradecké skupiny FOKUS

Slavnostní zahájení v neděli 13. února 2011 ve 14 hodin.
Výstava bude otevřena do 20. března 2011.

út-pá 9-12, 13-16 a neděle 13-16 hod.


V neděli 13. února byla v Městském muzeu a galerii v Dačicích zahájena první letošní výstava. K výstavě promluvil pan Otakar Gawlik, dlouholetý předseda skupiny Fokus. Jindřichohradecká fotoskupina vystavuje v Dačicích již potřetí. Na současné výstavě je zastoupeno celkem 16 fotografů.

Fotoskupina FOKUS byla založena v roce 1963 jako kolektiv pro vyspělé fotoamatéry z okresu a regionu Jindřichův Hradec. Od svého založení je to kolektiv trvale činný. Název FOKUS kolektiv přijal podle návrhu jednoho ze zakládajících členů, pana MUDr. Zdeňka Cepka. Dalšími zakládajícími členy byli František Fišer, Arnošt Kondrys, František Novák, Vladimír Trojan a Otakar Gawlik, první předseda a vedoucí kolektivu, který tuto funkci vykonává dosud.

Fotoskupina byla vždy kolektivem otevřeným každému zájemci, ať byl profesionálem či amatérem, a charakteristikou pro její činnost byla vždy naprostá tvůrčí svoboda každého člena. Až do konce osmdesátých let svou činnost vyvíjela pod patronací okresních kulturních orgánů nebo Okresního muzea v J. Hradci, několik let pod patronací ZK n. p. Jitka. Nikdy nevlastnila žádné technické vybavení -všichni členové tvořili svými přístroji, ve svých fotokomorách a na své náklady. Na schůzky fotoskupiny přinášeli až hotové práce. A tak je tomu i v současnosti.

Počátkem devadesátých let byla fotoskupina zaregistrována jako občanské sdružení a od té doby byla její činnost podporována Okresním úřadem v J. Hradci, až do zrušení této instituce. Od roku 2003, kdy si tento kolektiv připomenul 40. výročí nepřetržité činnosti, je finančně podporována Městským úřadem v Jindřichově Hradci a Gymnáziem Vítězslava Nováka, které ve svých prostorách poskytuje přístřeší pro schůzkovou činnost. Hlavní část potřebných finančních prostředků podle svých možností poskytují členové.

V současnosti má kolektiv 16 členů. Dlouhodobě se pravidelně zúčastňuje tří fotosoutěží: mezinárodní soutěže „Českobudějovický mapový okruh“ za účasti fotoklubů z Čech a Slovenska, celostátní soutěže „Mapový okruh Vysočina“ a mezinárodní soutěže „Mapový okruh Šumava -Böhmerwald“ za účasti kolektivů z jižních Čech a Horního Rakouska. V posledním období se fotoskupina dočkala i výrazného omlazení kolektivu.

Přijďte se podívat na zajímavou výstavu fotografií s rozmanitými náměty i zpracováním.

Pro zajímavost - jedná se již o 424. výstavu od roku 1960, kdy dačické muzeum s výstavami výtvarnými i muzejními začalo.
Fotogalerie z vernisáže výstavy