Zahájení jarní výstavy "Hody, hody doprovody"

V neděli 27. března 2011 v odpoledních hodinách proběhlo zahájení nové výstavy v Městském muzeu a galerii v Dačicích. Tradiční jarní výstavu s názvem Hody, hody doprovody zahájilo vystoupení dětí z dačické mateřské školy v Sokolské ulici.

Hody, hody doprovody Hody, hody doprovody Hody, hody doprovody Hody, hody doprovody

Na jarní výstavě jsou k vidění práce více jak 30 vystavujících – jednotlivců, ale i škol, kroužků a zájmových sdružení. Exponáty jsou z nejrozmanitějších materiálů, jako je keramika, papír, proutí, kukuřičné šustí, perníky, vizovické pečivo, práce paličkované, vyšívané, háčkované, kraslice všeho druhu. Zajímavostí jsou kraslice zdobené sítinou, neboť touto technikou se zabývá již jen málo žen. Nechybí ani pěkná květinové výzdoba a jarní aranžmá. Výstava nabízí pestrou, barevnou podívanou a spoustu inspirací pro jarní výzdobu domácností, je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin do 1. května (na Velikonoční pondělí 25. dubna je otevřeno). Součástí jarních akcí v muzeu bude i V. Velikonoční jarmark v neděli 17. dubna od 13 do 17 hodin.

Hody, hody doprovody Hody, hody doprovody Hody, hody doprovody Hody, hody doprovody

V dačickém muzeum byla zároveň na počátku hlavní turistické sezóny otevřena i nově upravená stálá historická expozice muzea a galerie, kde je nově vystavena celá řada exponátů, restaurovaných v posledním období. Obnova řady z nich byla hrazena z finančních prostředků Ministerstva Kultury ČR, Jihočeského kraje, města Dačice a z muzejního Fondu na restaurování sbírkových prostředků, do kterého přispěla největší měrou paní Hedvika Pittauerová z Brna. Dačická rodačka, která nezapomíná na rodné Dačice a především na naše muzeum.

Nová expozice Nová expozice Nová expozice Nová expozice

Také expozice věnovaná výrobě první kostky cukru na světě je ve zcela novém hávu, je rozsáhlejší, doplněna o část věnovanou výrobě cukrovinek v Dačicích či o část, která návštěvníky seznámí s produkcí současných českých cukrovarů a ukáže i různé varianty cukru a sladidel.

Zavítejte do Dačic a nenechte si ujít jarní výstavu či nové expozice v dačickém muzeu, které sídlí na státním zámku.