Šťastný nový rok

obrázek - Šťastný nový rok - Vánoční a novoroční motivy v díle Michaela Floriana

Vánoční a novoroční motivy v díle Michaela Floriana

Tak je nazvaná symbolicky letošní vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Dačicích, protože zachycuje svět novoročenek Michaela Floriana ze Staré Říše.

Grafik Michael Florian by se letos 3. června dožil sta let‚o jeho osobnosti již bylo pojednáno dříve v letošním městském bulletinu. Připomeňme jenom krátce, že se Michael Florian věnoval ve své tvorbě především technice dřevorytu . Již v šestnácti letech mu vyšla první kniha, kterou doplnil 62 ilustracemi. Kniha vyšla poprvé v otcově vydavatelství ve Staré Říši, ale záhy ji vydalo i nakladatelství Melantrich. Michael Florian se podílel především na výzdobě knih, které vydával jeho otec ve staroříšském vydavatelství. Celkem ilustroval více než 40 knih (mimo 80 bibliofilií vydaných ve Staré Říši). Vedle toho tvořil volné grafické listy, drobnou grafiku – jako ex libris (kolem 600 kusů) a novoročenky. Především novoročenek vytvořil úctyhodný počet - kolem 800 kusů. Námětově čerpal Michael Florian z přírody – kraje Vysočiny (vznikaly i barevné dřevoryty), dále se objevují motivy jemu blízkých míst – Staré Říše, Telče a Dačic. Pro Telč, Dačice, Třešť a Novou Říši vytvořil i několik grafických alb. Pro Dačice vytvořil také řadu pamětních listů školám, nemocnici, národnímu výboru apod. Dále se věnoval i tvorbě portrétů významných uměleckých osobností (W. Shakespeare, J. Čapek, B. Reynek, O. Březina, V. Nezval, J. Mahen, J. Deml, J. Kvapil, B. Lifka, J. Florian, aj.).

Michael Florian má v dačickém muzeu a galerii řadu let stálou výtvarnou síň. Městské muzeum a galerie Dačice má ve svých sbírkách na 250 jeho grafických listů. Od roku 1958 do roku 1981 proběhlo v muzeu celkem pět velkých souborných výstav (v r. 1958, 1962, 1966, 1971, 1981). Další samostatné výstavy jeho díla proběhly v Praze, Jihlavě, Počátkách, Třešti i v zahraničí. Michael Florian zemřel 25. února 1984. Je pohřben ve Staré Říši, kde prožil celý svůj život.

Na výstavě je vystaveno na 250 novoročenek vytvořených pro řadu přátel Michaela Floriana, pro samotnou rodinu Florianů ze Staré Říše a pro řadu dalších osobností a sběratelů. Novoročenky, chcete-li péefky, jsou ze sbírky Pavla Kryštofa Nováka z Moravských Budějovic, který také výstavu 4. prosince v dačickém muzeu zahájil. Jsou pestrou přehlídkou krásných vánočních a novoročních motivů, ale i motivů z přírody a měst. Výstava je doplněna vánoční výzdobou a můžete ji navštívit až do 6. ledna 2012. V pokladně muzea je zároveň v prodeji reprint knihy Koledy ve Staré Říši s ilustracemi Michaela Floriana.


Výstava je otevřena od úterý do pátku 9-12, 13-16 hod. a dále o nedělích a svátcích 25. a 26. 12. vždy odpoledne od 13 do 16 hodin, v sobotu je zavřeno.