Masopustní veselí v Dačicích již po šesté

obrázek - VI. Dačický masopust

Nedělní odpoledne 19. února patřilo na Palackého náměstí v Dačicích opět masopustnímu průvodu i s pochováním basy, kterým končí podle tradice veselí, hodování, zábavy a nastává období čtyřicetidenního předvelikonočního půstu…

Ani nepříznivé počasí neodradilo maškary, muzikanty, komedianty z cirkusu Rudolfi a početné obecenstvo, aby se s masopustem pořádně nerozloučili.

Úderem 14. hodiny vyšel masopustní průvod z městského kulturního střediska a několik desítek maškar se vydalo za doprovodu „Trdlovanky“, hudby Ládi Vlasáka, ke staré radnici za panem purkmistrem, aby si vyžádaly povolení k tradiční obchůzce městem. Průvod vedl hejtman Jan Bartošek, který pana purkmistra Vlastu Štěpána o laskavé povolení masopustního rejdění požádal. Pan purkmistr průvod povolil pod podmínkou, že se budou všichni slušně chovati a žádné alotrie tropiti nebudou. A to se musel zaručit svou přítomností a dohledem obecní policajt Láďa Obrdlík. „Trdlovanka“ zahrála k tanci a maškary pěkně vyvedly pana purkmistra. A potom se už průvod vydal po městě se zastávkami u Havlíků, Lovětínských, u Koníčka, u Neužilů v lékárně a u Vrbů v galanterii. Všude byly masky řádně pohoštěny, s hospodyněmi bylo vytancováno jak se patří.

A koho jsme to měli letos v masopustním průvodu? Bez skotačivé kobylky by nebyl masopust masopustem. Pro přední nožky – Zdendu Krejčího to bylo nelehké po sobotním masopustu v D. Němčicích, ale držel se statečně. Vzadu skotačil Pavel Kabelka, dnes je už někde na cestě do světa (jen aby stihl další masopust!). Se svou osvědčenou partou přišla Mařenka Cimbůrková z Domu s pečovatelskou službou, letos coby Šmoulové. V průvodu nechyběli žabky, na které měl políčeno čáp, vrána, čuníci, kominíci, cikánka, originální trojka z Dačické pekárny (chléb, rohlík, vánočka), stromeček, jezinky, krtek, šaškové, fotoreportér, kat, muchomůrky, malý mušketýr, černoška, … Akci opět podpořili dačičtí hasiči. Jejich stříkačka nadělá sice vždy trochu paseky, ale tanec, taškařice a jiné výmysly k masopustu patří.

Jako vždy jsme si řadu masek zapůjčili v Sumrakově a nemohu než stále chválit paní Rásochovou, která je duší masopustů v Soumrakově, a zároveň paní Čechovou z téže obce. Do průvodu se zapojily i členky jezdeckého klubu ing. Zdeňky Koutné z Malého Pěčína, které přijely s poníkem.

Hlavní program masopustu Pod Lipkami byl opět v režii paní Nadi Jahelkové a Divadelního souboru Tyl a Tyláčku. Tentokráte v duchu Cirkusu Rudolfi. Ředitel italského cirkusu Carlo Kubatini přivezl do Dačic celou plejádu hvězd: skvělé vzpěrače, cvičenou kobylu, nádhernou krasojezdkyni miss Ludmi s koněm Parsifalem, neohroženou Fatimusalimu s hadem zvaným Chřesták-Smrťák, dvě artistky Evu-Anabel a Arabel se strhující chůzí po provaze, toreadora dona Chuana de Espaňo, známého krocením zlé krávy. Naprosto ojedinělé číslo slavného mága Džerome Němcofielda úplně strhlo kolemstojící diváky a nad jeho vynikajícím číslem se všem tajil dech. Na závěr připravil Cirkus Rudolfini naprosto strhující podívanou - drezúru bílých lipicánů, aneb španělskou jezdeckou školu.

Protože se však celé vystoupení Cirkusu Rudolfi konalo bez povolení, byli členové ansámblu potrestáni a na závěr basu pochovati museli.

Děkujeme všem maskám, divadelníkům, pracovníkům kulturního střediska za nazvučení a azyl pro masky, městské polici za hladký průchod průvodu po všech komunikacích, pracovníkům technických služeb za úpravu a odklizení sněhu Pod Lipkami, a v neposlední řadě Trdlovance - muzikantům, kteří průvod provázeli: Láďa Vlasák, Pavel Kareš, Kamil Kareš, Hynek Vohoska, Slávek Přívětivý a Tomáš Čejna.

Zároveň děkujeme i našim sponzorům, kteří masopust v Dačicích podpořili: Cukrárna Marie Tiché v Dačicích, Řeznictví a uzenářství Pavla Brtníka v Dačicích, Potraviny Štěpán v Dačicích, Vinárna pana Luboše Strachoty a HEIRU CZ, s.r.o.

Děkujeme též za podporu všem divákům, kteří se na nás přišli podívat a trochu si toho masopustního veselí užít! Za rok na viděnou!


Fotogalerie
VI. Dačický masopust

Video