VI. Velikonoční jarmark

obrázek - VI. Velikonoční jarmark Nebyl to apríl, ale skutečně proběhl v neděli odpoledne 1. dubna na nádvoří dačického zámku a v prostorách dačického městského muzea a galerie již šestý Velikonoční jarmark. Opět za velkého zájmu návštěvníků (890) z Dačic, blízkého i širokého okolí. Obavy z počasí se nakonec naštěstí nepotvrdily, bylo sice chladno, ale svítilo sluníčko.

Zase můžeme konstatovat, že se zúčastnil rekordní počet prodejců a výrobců, celkem 40, vloni 38. Byli nejenom z blízkého okolí, ale také z Frymburka, Písku, Prahy, Brna, Klikova u Suchdola nad Lužnicí, od Třebíče. Nabízeli především jarní a velikonoční zboží. Řada z nich také předváděla různé techniky zdobení kraslic, drátování, zdobení perníků, pletení košíků, pletení pomlázek, malování na textil, výrobu bižuterie. Precizně provedené odrátované kraslice předváděl např. pan Jaromír Knittl z Prahy; malování kraslic Mirka Kadlecová z Krahulčí, Alena Poláková z Telče, Alena Šťastná z Jihlavy, či malá vnučka manželů Vlkových z Moravských Budějovic.

V nabídce občerstvení se objevily i langoše, sýry, francouzské speciality a bylo k mání i výborné domácí pečivo (kokosky, kremrole, medovník, …) paní Andrey Knittlichové z Českých Velenic.

Dětem se opět obětavě věnovala paní Hana Kulíková z Dačic, se kterou si děti vyráběly holubičky. S paní Petráškovou ze Štítného u Žirovnice zase zdobily perníčky a s panem Závodským z Dačic se učily plést pomlázky.

Pozornost dětí i dospělých opět poutala zvířátka na nádvoří – tentokráte krásná rodinka černých oveček a beránků z chovu Bohouše Jankůje z Dačic.

Děkujeme všem, kteří přispěli ke zdařilému průběhu celého jarmarku a zároveň chceme z dačického muzea popřát všem účastníkům a návštěvníkům jarmarku krásné blížící se Velikonoce a celé jarní období.